Masaj

MASAJ NEDİR ?

Dilimizdeki masaj sözcüğü Arapça dokunma anlamına gelen “mass” ve Yunanca yoğurma anlamına gelen ”massein” sözcüklerinden türetilmiştir. Masaj; deri, derialtı dokusu, kaslar, iç organlar, metabolizma, dolaşım ve lenf sistemlerinin mekanik ve sinirsel (refleks) yolla tedavi amaçlı uyarılması; çeşitli darbeler ve ovmalarla bölgesel kan dolaşımını artırma, damarları genişleterek dokuya daha fazla kan gelmesini sağlama yöntemidir. Masajla, yumuşak dokuları mekanik olarak uyararak sistematik manipülasyonlarla organizmada fizyolojik ve psikolojik etki yaratılır. Vücut yüzeyinde el, elektrik, su vb. aracılığı ile tedavi, bakım ve rahatlama sağlanır.

İsveç Masajı

Öfleraj, petrisaj, friksiyon, tapotement ve vibrasyon manipülasyonlarını içeren batı tekniği ile yapılan bir masajdır.

Refleksoloji Masajı

Ayaklar vücudumuzun aynasıdır prensibinden yola çıkılarak belirginleşen ve uzak doğu geleneksel tıbbının değişilmez bir parçasını oluşturan bu masajda ayak tabanında belirli noktalara bası uygulanmaktadır. Ayakta her bir nokta vücutta belli organ ve dokuları temsil eder. Refleksoloji, bir tür denge masajıdır ve kişinin kendisini fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak iyi hissetmesini sağlar. Ayakta belli noktalara kişinin verdiği tepkiler göre sorunlar tespit edilip onarılmaya çalışılır.

Refleksoloji ayaklarda bedenin tüm bölgelerine, organlarına ve sistemlerine karşılık gelen refleks noktaları olduğu ve bu noktaların beden anatomisinin aynası olduğu prensibine dayanan bir sanattır. Özel el ve parmak teknikleriyle refleks noktalarına uygulanan baskı, stresin azalmasını sağlayarak bedende fizyolojik değişikliklere yol açarak vücut fonksiyonlarının normale dönmesi ile insana rahatlama hissi veren bir yöntemdir.

Refleksoloji masajının, aşağıdakiler de dahil, pek çok sıkıntıya iyi geldiği görülmüştür:

Çocuk Sağlığı, Kadın Sağlığı, İyi Yaşlanma, Ağrıyı İyileştirme

Osteopati Masajı

Osteopati, eklemlerdeki hareket kısıtlılığını düzeltmek,ağrı ve fonksiyonel bozuklukları ortadan  kaldırmak amacıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Osteopati, bir iyileştirme sanatıdır.Eklemler, kaslar ve omurgayı içeren kas ve iskelet sistemindeki rahatsızlıkların teşhis ve tedavisi ile birlikte vücuttaki  tüm sistemleri dikkate alarak, bütüncül bir yaklaşım ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. Ostepati  medikal masaj sınıfına giren bir tekniktir.Osteopati masaj uygulaması, masör-masöz, masaj terapistleri ve fizyoterepistlerin uyguladığı bir  masaj tekniğidir.

Medikal Masaj

 Medikal masaj mekanik ve refleks etkilerinin çoğaltılmasını amaçlayan bir masaj türüdür. Medikal masaj yalnızca tedavi amacıyla uygulanmak zorundadır. Burada öngörülen tedavi şekli ise kaslarda meydana gelen yoğun ağrılardır. Özellikle yoğun çalışma ya da ağır çalışma koşulları sırasında kaslarda yorulmalara bağlı olarak ağrılar gerçekleşmektedir. Medikal masaj sayesinde bu kaslarda oluşan ağrılara hızlı bir şekilde çözüm getirilir. Medikal masaj uygulamasının ardından hasar görmüş olan bölgede hızlı bir iyileşme süreci gerçekleşir. Düzenli şekilde masajın gerçekleşmesi durumunda ise zarar görmüş ya da yorulmuş olan organ da eski haline hızlı bir şekilde dönüş yapar. Medikal masajın amaçlarından bir tanesi de sizin yaşam kalitenizi artırmak yönündedir. Gerek hareketlerde gerekse esneklik yönünden sizlere kabiliyet kazandıracak olan medikal masajda aynı zamanda psikolojik tedavi de uygulanmış olur.

Medikal masaj yapılırken süre oldukça önemlidir bu nedenle sürenin otuz dakika ile kısıtlandırılmış olması daha faydalı olacaktır. Medikal masaj olumdur fakat bu masajdan herkesin istifade etmesi mümkün değildir. Bu nedenle de medikal masajın yapılmaması gereken durumlar vardır. Dilerseniz hangi durumlarda yapılmayacağı konusuna bir göz atalım.

Medikal Masaj Uygulanmaması Gereken Durumlar :

  • Kaslarda meydana gelen zedelenme durumunda masaj uygulanmaz.
  • Kırık ya da herhangi bir nedenden dolayı çıkıklar oluşmuşsa uygulanmaz.
  • Açık yaraların oluşması durumunda bu yaralara masaj uygulanmaz.
  • Damar hastalıklarında medikal masaj uygulaması yapılmaz.
  • Kanser gibi risk grubundaki kişilerde uygulamaz.
  • Hamilelik dönemlerinde uygulanmaz.

Bölgesel Masaj

Baş – boyun, ense – omuz – sırt, sırt – bel, kol ve bacak gibi bölgelere yapılan ve genellikle bölgesel sorun olan bölgeye yönelik tedavi edici bir masaj uygulamasıdır.

Baş-Boyun-Omuz Masajı

Sadece baş, boyun ve omuz bölgesine yönelik bir masajdır. Özellikle baş ağrısı, uykusuzluk, gerginlik, sırt ve boyun ağrıları, tutulmalar gibi sorunların giderilmesinde etkindir. Saçı ve saç derisini besleyici etkisi nedeni ile de saçın güçlenmesi ve sağlığını kazanmasında çok faydalıdır.

Sırt Masajı

Gerginliği azaltır, sırt kaslarını gevşetir, ağrı ve tutulmaları engeller. Kamburlaşma, ağır yükler taşıma, kötü oturma poziyonu, uzun süre ayakta durma, kasların gerilmesine ve düğümlenmesine neden olur. Masaj kasları gevşeterek acı ve ağrıları hafifletir. Sinirler omurgadan başlayarak tüm vücuda dağıldığı için masaj doğrudan sinirleri etkileyerek sinir sistemini rahatlatır. Yavaş ve ritmik hareketlerle sakinleştirici ya da hızlı ve çabuk hareketlerle canlandırıcı etki yapar.

Bacak ve Ayak Masajı

Bu masaj uzun süre ayakta kalmaktan kaynaklanan ağrıları gidermeye, egzersiz sonrasında yorgun kasları dinlendirmeye yardımcı olabilir. Kan dolaşımı ve lenf sistemini uyarır ve böylelikle bu bölgeye yapılan düzenli masajlarla uylukların pürüzsüzleşip güzelleşmesini sağlayabilirsiniz. Kötü duruş, sırt ağrısı ve bitkinlik farkında olmadığınız ayak sorunlarından kaynaklanıyor olabilir. Ayaklarınıza yaptıracağınız düzenli masaj seansları sayesinde tüm vücudunuzu gevşetip canlandırarak yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Kupa Terapi

Hastalıktan kurtulmak veya sağlığı koruma amacıyla atık maddelerin yoğun olarak toplandığı belli noktalardaki tıkanıklık, kılcal damar ve ince damarlardan kirli kanın alındığı Yaş Kupa Terapisi ise ‘Hacamat’ olarak da bilinir.

Çin’de ve ABD’de tıp fakültelerinde Tamamlayıcı Tıp dersinin bir bölümü olarak Kupa Terapisi eğitimi veriliyor. Almanya ve İngiltere’de Tıp ve Sağlık Bilimleri fakültelerinde seçmeli ders olarak Kupa Terapisi okutuluyor. Türkiye’de saygın üniversiteler tarafından Kupa Terapisi hakkında bilimsel araştırmalar yürütülüyor. TC.  Sağlık Bakanlığı, uygulamanın güvenliği ve kalitesini yükseltmek için çalışmalar yapıyor.

Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Sağlığı korumak için, Detoks amaçlı, Bel fıtığı ve ağrıları, Boyun ve omuz ağrıları, Bacak ağrıları ve krampları, Bacak ve dizde uyuşma, Diz ağrıları, Romatizma ve buna bağlı ağrılar, Romatoid artrit, El bileği ağrıları, karpal tünel sendromu, Siyatik, Baş ağrıları, Migren, Kadın hastalıkları, Böbrek taşı ve kum ağrıları, Kalp hastalıkları, Kan dolaşım sorunları, Varikosel, Varis, Bağışıklık sistemi zayıflığı, Cilt problemleri, Egzama, Sedef hastalığı, Obezite, Diyabet, Hipertansiyon, Depresyon, Stres, Karaciğer hastalıkları, Yüksek kolesterol, Kabızlık, Uyku problemleri, Ruhsal rahatsızlıklar, Bademcik, Diş problemleri, Ortakulak sorunları, Göz hastalıkları, Sinüzit, Hafıza problemleri…

Bunu Paylaş...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone